כמה הערות על המצב

1. אם בגשם שוטף הגענו 80 אלף, בשבוע הבא, בשבועות הקרובים, במזג אוויר מסביר פנים יותר – יגיעו 150 אלף. ואז יותר.

אסור להרפות. כל שבוע בכיכר.

על מנת שההפיכה המשפטית לא תעבור בצורה הקיצונית שמוצעת כעת.

2. ההתקפה משמאל על הרצוג (שלא עושה דיו וכולי) היא גילום של תכונה לא מצודדת במרכז-שמאל: להתמקד בהכפשת בעלי ברית או אנשים ניטראליים במקום ביריב.

"בוז" יש לשרוק בהפגנות כמו אתמול ליריב לוין, לאבי מעוז וכדומה. לא להרצוג.

3. במאמר שפרסם יובל נוח הררי ב"הארץ" בסופ"ש האחרון הוא התקיף את הזהות הפרטיקולרית היהודית (כמו זהויות לאומיות אחרות).

הטענה שלו היא שרבות לקח העם היהודי משכניו ומעמים אחרים (טענה נכונה) ושאין ייחוד ויוצאות דופן בתרבות היהודית (טענה שגויה).

אבל ישנה כאן שגיאה גם מסדר אחר, פסיכולוגי: הגישה הסמי-בודהיסטית הזו ש"אין אני"; אלא "האני" הלאומי, אף הוא, לקוח מכל קצוות ההוויה כולה, היא גישה דכאונית.

לפעול, להיטיב, עם עצמך ועם אחרים, אפשר מתוך תודעת ערך עצמית וייחוד (אפילו היו אלה מופרכים; והם לא, במקרה הזה) – ולא מהיפוכה.

מה גם שאצל יובל נוח הררי ההתקפה נגד הייחוד ותודעת האקסקלוסיביות היא עמוקה יותר.

הוא לא מתקיף רק את תודעת הייחוד הלאומית כי אם את תודעת הייחוד האנושית. איננו מיוחדים לא רק כיהודים, אלא גם כבני אדם.

ההתקפה הזו – שיש במקורה כוונות טובות, כמו בקודמתה, ההתקפה על השבטיות, אני בטוח – היא הרסנית (מעבר לזה שהיא שגויה).

יצור זניח בטבע לא יכול לעשות מעפלים מוסריים גדולים.

4. אני מצרף קישור למאמר שפרסמתי כאן לאחרונה בדבר החשיבות שיש לדעתי בגיבוש זהות יהודית חילונית.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • איילת שרון  ביום ינואר 15, 2023 בשעה 1:08 PM

  תנסה להקשיב בלי כעס לשיחה הזו: אולי הדאגה קצת תשכך.

 • אודי  ביום ינואר 15, 2023 בשעה 8:57 PM

  1. 80,000 אלף בגשם זה יפה, 150 אלף מרשים.
  2. 64 מנדטים לאחר כל הפורשים, העוזבים, הנוטשים ובלי עזרה של אף ערוץ תקשורת (למעט עכשיו 14) זאת אומנות.
  3. שכחת לציין שלשמאל חסרה הנטייה לערוך חשבון נפש. משנת 77' פחות או יותר המחנה הזה בעיקר מפסיד. מה שנשאר ממנו זו שאריות בצורת מרב מיכאלי ואנשי מרכז חלולים שכבשו עם עגלה ריקה את השטח הפנוי שהולך וקטן. אבל לערוך חשבון נפש? מה? מה פתאום?! האליטה הלבנה תמיד צודקת גם כשהיא מפסידה כל הזמן.
  4. בהתחלה לא תפסתי ברצינות את תזת ישראל הראשונה והשנייה. אבל אני קורא ושומע את אהרון ברק ואת אסתר חיות ואת פרופ' נוח הררי ואותך… אני מחזיק את הראש ואומר – וואלה צדק בן חיים, באבו אבוה צדק!

  • אריק גלסנר  ביום ינואר 15, 2023 בשעה 10:13 PM

   אתה לא יודע עלי כלום, או קרוב לכלום, ואתה מסיק שאני "ישראל הראשונה", כי – למה? כי קוראים לי "גלסנר"?

   • אודי  ביום ינואר 16, 2023 בשעה 2:08 PM

    נכון. אבל אני קורא מה אתה כותב, ואת מי אתה מצטט. בנוסף לומר שיש להילחם בתכנית של לוין, לכנות אותה קיצונית מבלי להסביר למה ובלי לפרט את הכשלים שלה בעיניך זו טקטיקה קלאסית של ישראל הראשונה.

 • אריק גלסנר  ביום ינואר 16, 2023 בשעה 4:41 PM

  אז, הבה נסכם למען הבהירות, הסממנים של ישראל הראשונה הם אלה: א. שם משפחה אשכנזי. ב. בפוסט קצר בבלוג פרטי, לא בכלי תקשורת, נטייה לקצר ולא להביא את כל הטיעונים שיש באמתחתך. ג. התייחסות מדי פעם למשהו שנכתב בעיתון "הארץ".
  אגב, כל הסממנים לזיהוי "ישראל הראשונה" שווים? או שאחד מהם הוא בעל משקל יותר?!
  אני מהמר על ב'!

  אתה לא יודע כלום על הביוגרפיה שלי, על המעמד הסוציואקונומי ממנו באתי, על ההון הסימבולי שהיה לי או לא היה לי – ואתה מכנה אותי בשם שהמציא מישהו שרוצה לסדר את העולם לנוחותו במחזה מוסר פשטני לחזקים מול חלשים, טובים מול רעים.

  • אודי  ביום ינואר 16, 2023 בשעה 5:32 PM

   אוסיף ד': לא להסביר, לא לנתח, לא לומר מדוע כיוון שזה אמור להיות מובן מאליו לכל אדם "נאור", "מהמקום הנכון", "מוסרי".
   ה': כל אנשי שלומנו, חברינו לקליקה באקדמיה, בעולם הספרות, בקולנוע, במוסיקה, בכל מוסד תרבותי כלשהו, כולל בערוצי תקשורת ובעיתונות (חוץ מכמה עלי תאנה בודדים) הם מאותו מקום, מאותה הצורה, וכן.. לרוב מאותו הצבע ("בקיצור הם שחורים ואנחנו לבנים" – רם בן ברק).

   מבלי להכיר את הביוגרפיה שלך אני בטוח במאה אחוזים שלא שלחו אותך ללמוד מכונאות רכב בתיכון למרות שהיית תלמיד טוב, היחיד בכיתה שקורא ספרים וחולם להיות במאי קולנוע, אני בטוח שהמורה שלך בכיתה ג' לא צחקה לך בפרצוף ואמרה "עכשיו הכול ברור" כשאמרת לה שאימא שלך עובדת בשטיפת בתים, אני גם בטוח שבחיים לא עמדת בכניסה למועדון בחמישי בערב אחרי שבועיים פעילות שוטפת באבו-דיס ואמרו לך שאתה לא להיכנס כי אתה כהה מדיי.

   ואתה צודק, המחזה הזה פשטני ביותר רק שלא בן חיים כתב אותו הוא רק תאר אותו ונתן בו סימנים. הוא נכתב על ידי שלטון מפא"י וההסתדרות אשר במשך שנים רבות מזרחים, אתיופים, ערבים וימנים הודרו, הוקעו ולא זכו להכרה המגיעה להם. הרי הם "פסולת אדם" (מי אמר? שרת או לוי אשכול? כבר לא זוכר) ש"יגידו תודה שהעלינו אותם".

   • אריק גלסנר  ביום ינואר 16, 2023 בשעה 9:36 PM

    בדבר אחד אני מבין, כמבקר ספרות, וזה בקיטש. והתיאוריה של אב"ח היא קיטש מוחלט. אני לא אומר שלא הייתה אפלייה כלפי מזרחים, אני כן אומר שבעשורים האחרונים זו איצטלה תחתיה אנשים רבים, הגמוניים לכל דבר ועניין, ממעמד סוציואקונומי גבוה, מקושרים וחזקים לגמרי – מתכסים באיזו מסכנות "מזרחית", על מנת לשפר עמדות ותו לא. המהפך חל ב-77. עברו מאז 46 שנה. נכון, יש עדיין פערים סוציואקונומיים בין האוכולוסיות ממוצא אירופי ואוכלסיות ממוצא אסייתי וצפון אפריקני, הם מצטמצמים והולכים. הבכי ממשיך מעט יותר מדי זמן לאחר המכות (אני מכיר את התופעה מילדים שרוצים להשיג הישגים בגלל מכות שפג תוקפן). צר לי על סבלך, אם הדברים אכן מכוונים אליך באופן אישי. עם זאת, אין לך מונופול על הסבל ועל המורכבות של הסיטואציות בהן גדלת. תחושת קורבנות מוגזמת היא מתכון שגור לתוקפנות.
    הרפורמה של לוין אינה מידתית, היא נפרזת. לו היית מעיין היטב בפוסט הקצר והמסכן שהעליתי היית רואה שכתבתי שאני מעוניין שהרפורמה "לא תעבור בצורה הקיצונית שמוצעת כעת". איני טוען שאין מקום לרפורמה כלל.

 • Esther Benchur  ביום ינואר 17, 2023 בשעה 2:42 PM

  אודי, גם אם הטענה שלך בקשר לכך שהשמאל הולך ומצטמק כונה עדיין אין זה אומר שהדרך של השמאל איננה הצודקת והנכונה יותר. ראינו הרבה דוגמאות של עליות שלטון ברוב גדול שהביאו לאסונות נוראים. השמאל זה לא מרב מיכאלי או אהרון ברק. השמאל זו דרך. אם אתה מאמין שזו הדרך הנכונה אז אתה לא פורש בגלל אישיות כזו או אחרת. תלחם להגשים אותה לפי הבנתך.

  • אודי  ביום ינואר 17, 2023 בשעה 8:11 PM

   השמאל לדעתי הוא דרך לשום מקום, ודרך פוליטית שההולכים בה מתמעטים מבחירות לבחירות והסלוגן היחיד שלה הוא "רק לא…." ומפלגה כמו בל"ד נספרת בשורותיה כנראה שהיא גם לא הנכונה.

   מר גלסנר, קראתי בצער את התגובה שלך. יש בה דידקטיות ולא מעט התנשאות. אין התייחסות לאמירות הגזעניות של אנשי המחנה אליו אתה משתייך, שנאמרו רק לאחרונה ולא לפני 46 שנה. אין למחנה שלך בעלות על האמת, על הנכון, בטח לא על מוסר ולא על תרבות. אכן דברים רבים השתנו מאז 77' חוץ מהאליטה (הלבנה, הנאורה מטעם עצמה) שעומדת לפוצץ הכול רק כי היא לא מוכנה להודות שתם זמנה.
   שאלה אחרונה: למה המחנה הזה מפסיד כל הזמן בבחירות? אין מקום לחשבון נפש?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: